[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
Manchester United FanClub Romania - View topic - Dezbatere...
View unanswered posts | View active topics It is currently 22 Oct 2017, 13:35

This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
 Dezbatere... 
Author Message
Staff

Post Dezbatere...
Cum bine stiti multi dintre voi, aventura noastra ca "fan club" a inceput cu multi ani in urma. Din pacate niciodata nu am evoluat suficient pentru a ne atinge scopul de fanclub oficial. Totusi, unii dintre noi am reuntat treptat la a ne mai gandi la un fel de oficializare, lucru normal pentru oamenii din Romania si posibilitatile lor materiale.

Asadar, oficializarea a trecut pe plan secund, undeva intr-o departare nevazuta ca timp.

Acum suntem un simplu forum, mentinut online de cativa oameni activi care isi spun opinia cu privire la United. Din pacate din vechea garda a celor care au ajutat oarecum la fondarea fanclubului nu am mai ramas decat eu, cativa s-au retras oficial, iar altii pur si simplu au uitat de existenta MANUTD.RO.

Am scris la un momentat dat ca se ofera adrese de e-mail gratuite pe domeniul nostru (de fapt pe ambele), doar cativa s-au aratat interesati sa foloseasca numele nostru pentru a ne ajuta in dezvoltare si pentru a fi mandrii ca sunt membrii ai RRD.

Apoi, un cont de Facebook a fost facut de catre Leo, singurul care pot spune ca inca e alive ajutand la acest cont cand are timp, nici aici nu au intrat multi...

Prin urmare, care este viitorul nostru? Cum putem evolua noi? Banuiesc ca stiti si voi foarte bine ca domeniile, hostingul si intretinerea siteului se fac cu bani, dar pana cand? Nu vin acum sa va cer bani pentru asta, eu platesc de placere toate acestea, sunt eu mai nebun, DAR hai sa facem impreuna mai mult, veniti si voi cu ceva in plus fata de ce este, avem nevoie de un site care sa ne reprezinte, altfel nu putem continua... Am spus asta de mult, aproape nimeni nu a zis nimic.

Prin urmare, ne bagam impreuna, prin cuvant, sa facem mai mult? Un design, un articol, o idee, o stire, un site... Poate facem bloguri pentru fiecare fan, pe domeniu, totul e posibil...hai sa facem ceva impreuna, eu singur sunt pe cale sa renunt...

23 Jul 2011, 22:02
Profile WWW
Forum Referee

Post Re: Dezbatere...
Ar fi pacat sa nu reusim sa facem ceva in ideea de a pastra siteul si comunitatea aceasta.

Trifule, fiecare dintre noi poate avea multe idei, dar pana la urma cuvantul/decizia finala e la tine. Spune cum vezi tu ca ar trebui sa stea lucruruile, ce asteptari ai de la unii altii, ca sa stie fiecare care este nivelul de "commitment" cu care poate contribui.

Ca idee, pe cand exista site-ul, am incercat si am facut cateva articole. Pe forum intru zilnic. Cred ca daca ar trebui sa fac ceva putin mai mult de atat, nu ar fi problema.

Personal, astept punctul tau de vedere mai detaliat ca sa stiu exact cum vezi lucrurile.

Seara faina, never say die!

24 Jul 2011, 23:25
Profile
Staff

Intr-adevar, decizia finala imi va apartine, dar de obicei nu prea am ce sa validez. Au fost o gramada de incercari de a pune bazele unui site, dar am renuntat atunci cand cu greu a reusit sa mai aiba continut, chiar daca utilizatori au fost, asa ca am trecut la acest forum, care mie imi place pentru moment, dar nu il vad ca punct final in evolutia comunitatii, si suntem aici de 1 an fara cateva zile, in acelasi loc, cu aceeasi dezvoltare.

Un nou site care sa aibe DOAR articole ale voastre ar fi interesant. Deja este facuta o aplicatie gen match tracker. Ce ne lipseste? Un amarat de design, sau un site... nu stiu pe nimeni care se pricepe la asta. Ideea este ca siteul trebuie sa fie independent de noi (stiu, culmea, dar trebuie), astfel ca articolele vor sta postate pe site pana la altele noi, iar aplicatia match tracker va fi automata.

Nivelul de "commitment" variaza intre noi in functie de posibilitati, nu zice nimeni cat si cum, dar sa fie ceva. De exemplu, marele nostru impas este un site, mai degraba un design, ca apoi incet - incet, poate mai gasesc pe cineva sa ma mai ajute cu programarea. Prin urmare, culori, bannere, lucruri mici, dar trebuie facute de cineva priceput, am avut zeci de promisiuni, si am ramas cu ele, nimeni nu a reusit sa faca ceva...

Pot spune ca vechea garda a disparut in mare parte din cauza faptului ca, pentru a mentine siteul, la cateva luni, parca 4, trebuia sa dam 50-60 RON, ceea ce a parut a fi o problema extrem de mare, lucru de inteles oarecum, avand in vedere tara noastra. Problema asta a fost rezolvata acum, nu mai exista problema banilor pentru moment in sensul hostingului si al serviciilor. Siteul nostru este destul de securizat, desi poate nu pare, si avem si asigurare la el, in cazul in care se intampla ceva.

Vreau sa pastrez totul gratis aici, de asta nu cred ca va exista vreodata oficializarea fanclubului, pentru ca intrinsec va presupune ca membrii sa plateasca 30 de lire la United si sa zicem 10 lire la noi, pe an, lucru care este poveste acum, nu avem aceasta maturitate.

Eu asa vad lucrurile, trebuie sa fim o echipa, ca United... este greu sa fiu pe "tot terenul". Am nevoie de ajutorul vostru ca sa stiu ca nu sunt singur pe aici... Altfel totul o sa intre in umbra pana voi ajunge la maturitatea ca singur sa fac tot ce mi-am propus, ar putea dura ani...poate zeci de ani! Cu voi alaturi, putem continua... :)

25 Jul 2011, 08:38
Profile WWW
Star

Aventura continua numai ca este intr-un colaps acum, iar supravietuitorii vechii garzi cu ajutorul intaririlor isi aduna fortele pentru reinceperea actiunii. ;)
Trebuie sa admitem ca unii din care au renuntat definitiv la tot ce inseamna Manchester United au facut-o odata cu plecarile unor jucatori emblematici precum DB si CR la una dintre scarbele mondiale. Da, se poate spune ca fanii care si-au cerut transferul erau purtatori temporari de tricouri rosii si deci mai bine ca pa, dar daca CR spre exemplu si-ar fi incheiat cariera la United, acei temporari, sau falsi cum vrei sa-i numiti, deveneau definitivi. :|

In ce priveste aportul la noul proiect, el poate fi din mai multe privinte. Nu cred ca postarea articolelor ar fi o problema din moment ce unii care o faceau dincolo sunt si acum activi pe forum, plus ca au venit altii noi cu dorinta de a face asta.

Problema e site-ul, adica design-ul lui. Trebuie sa intelegi ca este foarte greu sa gasesti un fan United care sa faca asta. Eu cred ca tu vrei sa urmezi modelul lui Fergie :) acela de a lucra numai cu subiecti din propria pepiniera - a se citi mijlocasii de la club - dar e foarte greu si sansele sunt mici. De aceea, spun ca trebuie lasat in baza unora care se ocupa cu asa ceva.

Adresa de mail pe domeniu am dar nu am folosit-o recunosc, pentru ca n-am avut cum pana cum, dar pe site-urile/forumurile pe care ma voi inregistra, o voi folosi in cazul in care va mai exista.
Feisbuc si faifaiv nu am, nu le-am inteles rolul pana cum - socializare pe naiba - dar poate o sa-mi fac special pentru asta. Nu stiu, ramane de vazut.

Ar fi interesant daca dupa ce s-ar finaliza proiectul ar exista posibilitatea ca membrii sa vizioneze meciurile lui United de la MUTV online si astfel nu numai ca ne-am putea mictiona pe comentariile digiflopistilor ori am scapa de stream-urile obositoare, dar am fi mandri ca vedem si auzim direct de la izvor. Dar pentru asta creata special o categorie "VIP" din care sa faca parte acei subiecti care sunt dispusi sa plateasca o anumita suma, semestrial, anual, nu stiu.

Din aproximativ 100 membri cati sunt in comunitatea asta, doar 10-15% activeaza. :( Putin, sa ne fie rusine. :P Ma uit la fanclubul Chelsea din Romania ca au reusit sa formeze o comunitate interesanta cu site si forum care arata bine si in care sunt inscrisi de doua ori mai multi membri decat la noi. Da, Chelsea o echipa de mana a doua pare ca are mai multi fani in Ro decat United, care au si reusit sa se organizeze. Si nu este jignire. Nici invidie.

Si-o mana de oameni daca am fi, numai sa facem ceva ca lumea.

25 Jul 2011, 11:31
Profile
1st Team

Scuze pentru postul intarziat, m-am blocat cu parola aia, va dati seama :roll: :oops:

Trifu idei sunt foarte foarte multe. In timp ce citeam acum ce ati scris aici ma gandeam daca nu am putea forma un ONG impreuna special pentru fan club, asa ar fi ceva destul de oficial, nu stiu insa cum se poate realiza acest lucru avand in vedere ca ar trebui sa avem conexiuni directe cu United...
Eu ma pot interesa de programarea in HTML si-asa mai departe pentru un design, nu stiu daca despre acest fel de design vorbim. Cunosc vreo 2 persoane care cred ca se pricep la asa ceva, insa nu sunt deloc convins ca sunt seriosi... In plus nu cred ca ar face asta doar pentru aprecieri si experienta...
Exista insa multe programe special facute pentru design-ul paginilor web, iar un asemenea program nu e foarte greu de folosit zic eu. Bannere cred ca sunt in stare sa faca asta cativa dintre noi, eu m-as baga la asta cu conditia ca trebuie specificatii clare cu ce sa contina aceste bannere, cat de mari trebuie sa fie etc etc...
Inca o idee este cea de a crea vreun parteneriat cu alte ONG-uri, de a introduce reclame pe site/forum pentru a castiga si bani fara a fi nevoiti sa scoatem din buzunarul propriu pentru intretinerea site-ului, reclamele sunt cea mai buna sursa de venit in acest moment...

Voi reveni cu mai multe idei si posibilitati de a le pune in practica, dar eu zic ca putem dezvolta foarte foarte mult site-ul/forum-ul. Iar in primul rand trebuie sa ne inspiram si din site-ul oficial al lui United, reubrici, idei, organizare, bannere, anunturi etc....

LE: Chiar acum iau un program cu care incerc cate ceva sa vad ce iese...

LE 2: Am aflat cum sa adaug un video cu player cu tot, e foarte interesant programul, Visual Site Designer, chiar interesant... Nu e deloc greu sa ridicam site-ul asta avand in vedere ca bazele sunt deja puse, securizarea lui e asigurata, nu ne ramane decat sa face chestia asta cu design-ul si multe alte idei ce ne mai vin... O sa mai revin cu update-uri cat timp o sa mai inteleg programul ala :)

Last edited by RayRedDevil on 25 Jul 2011, 13:39, edited 1 time in total.

25 Jul 2011, 12:55
Profile YIM
1st Team

De 2 ani de cand activez pe forumurile Manchester United din romania am intalnit multi 'fani' ai echipei, care mai de care mai 'fanatici', in functie de ce meci se juca, de cate goluri dadeam sau ce jucatori veneau si plecau. Suporterii insa, ii numar pe degete. Probabil sunt acei 10-15% de care a spus si @prototype. De cand am parasit locul de bastina si m-am mutat in capitala, am intalnit cativa fani (nu multi, ce-i drept) si tuturor le-am recomandat forumul nostru si am afirmat cu mandrie ca sunt membru RRD. Din pacate, pe putini ii mai intereseaza in tara asta sa fie suporterii unei echipe dintr-un sport total diferit de tronțbalul de aici.

Sunt de acord cu @trifu in privinta viitorului nostru. Eu obisnuiam sa scriu recenzii (strict subiective) ale meciurilor noastre pentru alt site in urma cu un an, un an si jumatate dar m-am lasat din cauza timpului si a imposibilitatii de a urmari meciurile (live, acasa, cu pixul si foaia in mana :) ). As putea sa continui sa scriu (in situatia cand cele de mai sus sunt indeplinite), bineinteles cu ajutor si din partea altora; totul e sa vrem si sa fim dispusi sa punem mana de la mana pentru a progresa. In 2009, cand am venit prima data pe site-ul RRD, am fost impresionat de intalnirile voastre la aproape fiecare meci al echipei si mi-am promis ca atunci cand ma voi duce in Bucuresti, am sa ma alatur voua. Din pacate, vechea garda s-a cam rasfirat si i-am mai prins doar pe Dani Mitrache si Muraqaba, cu care m-am simtit foarte bine si m-am bucurat la maxim de fiecare meci pe care l-am urmarit impreuna (n-am sa uit niciodata satisfactia de la meciul retur cu Chelsea in PL, cand eu cu Radu tipam de fericire prin R3, in timp ce fanii chelskoviți - in numar mult mai mare - cerusera table la pauza ca sa nu se plictiseasca :lol: ). Momentan Mitrache e plecat prin tari straine si nu stiu ce planuri are cand se intoarce, iar pe Radu n-am reusit nici pana in ziua de azi sa-l conving sa isi faca cont pe forum. In orice caz, la toamna cand ma intorc in Bucuresti voi organiza din nou intalniri la meciuri si sper sa fim cat mai multi.

Mi-as dori enorm de mult sa ajut la partea de design insa sunt total paralel cu web designul, programarea si cam tot ce tine de epoca moderna a calculatorului (heh, si sunt viitor inginer...rusine ! :P ). Asadar, ii asteptam pe toti membrii activi sa-si exprime punctul de vedere si impreuna sa luam o decizie cu privire la viitorul nostru ca si comunitate.

Don't let ONE man handle this...we are ONE team, ONE UNITED !

25 Jul 2011, 13:21
Profile YIM
Reserves Team

Si eu imi cer scuze pentru postul intarziat, si eu am avut probleme cu parola pana am citit LE lui @trifu.

Cum vad eu lucrurile acum: intra SAF in vestiar, jucatorii sunt echipati, asteapta indicatiile, iar SAF zice: baieti, hai sa vedem ce ziceti si voi referitor la meciul de azi, cam cum sa jucam, veniti si voi cu idei... iar aia ridica din umeri si se uita la el si in gand zic: pai tu esti seful, boss, zi tu ce sa facem si noi facem.

Adica: @trifu, tu esti boss-ul, inteleg ca tu platesti domeniul si hosting-ul. Prin urmare, noi suntem jucatorii, tu dai sarcinile si noi incercam sa le ducem la bun sfarsit. Mi se pare democratica abordarea ta, laudabila, nici vorba, insa nu cred ca e productiva. Experienta mea de middle-age man (adica de Ev Mediu :lol: ) imi spune ca o astfel de abordare nu duce la ceva bun, pentru ca orice grup de oameni reuniti de un interes (in cazul nostru MU) are nevoie de un coordonator.

Cum zice si Asimov: un imparat pune mana pe un pix si scrie un ordin si se executa. Un parlament inseamna doua mii de imparati care au doua mii de ordine contradictorii de dat, fiecare crezand ca parerea lui e cea mai buna.

Eu pana azi, cand mi-a dat gandul cel bun sa citesc acel LE, nici nu am stiut de problemele de mai sus. E drept, sunt si destul de recent venit aici. Pentru mine e total nou ce am citit, altfel de mult aruncam undita pentru un designer de site.

Asadar, tot asa cum SAF zice: Darren, iei mingea de la Rio, ai grija sa nu o dai lui Gibson sau lui Carrick, ca astia o pierd in terenul nostru, incerci sa ajunga la ala tanar si chelios, el o ia si o da peste apararea alora lui Valencia, pe urma tu, ala bronzat congenital, incerci sa-l faci pe fundasul lor stanga si centrezi la Mitica si ala rateaza...

@trifu: porunca, sefu'! In primul rand e nevoie de, cum e scris mai sus, implicare. Cine vrea sa intre in chestia asta sa spuna de la inceput ca vrea, iar treaba sefului este sa spuna fiecare ce treaba are. Ne pricepem sau nu, nu conteaza prea mult, suntem romani si cand ne e greu, ne adaptam (FOCA dixit). Ca autor de niste carti publicate sunt disponibil sa eman cate un textulet la saptamana (pe o tema data), si incep de maine cautarea lui toarshu' dizainer de sait ueb.

Sa auzim de la foarte bine in sus!

25 Jul 2011, 14:14
Profile
Staff

Sa incerc sa raspund fiecaruia.

@prototype:
- sunt de acord (chiar incurajez) ca siteul sa fie facut de cineva care se pricepe la asta; ar fi un plus sa fie fan United pentru ca ar intelege si pasiunea si ar pune un touch in site, dar nu este "a must";
- adresa de e-mail pe domeniu este importanta, poate candva reprezinti fanclubul si vei avea nevoie de ea; in plus, lucram destul de profesionist, o sa avem mailing list pentru staff, putem vorbi pe mesagerie (eu o am pe tel), este destul de sigura si in curand o sa permita o capacitate mai mare decat permite google si yahoo la un loc, plus ca veti putea trimite mesaje "foarte" mari;
- facebook si siteurile de socializare nu reprezinta nimic extraordinar, eu sunt interesat in principiu de site, dar pastrez legatura cu unii dintre voi si prin facebook;
- MUTV online poate fi cumparat deja de pe siteul oficial, DAR nu ofera live coverage pt meciurile oficiale ale lui United; cine vrea MUTV poate achizitiona Sky si acolo exista optiunea asta - atentie: e foarte scump Sky si greu de obtinut in RO, dar nu imposibil.
- problema banilor: aproape nimeni nu este interesat sa plateasca, deloc;
- nu ma intereseaza fanii celorlalte echipe, nici fancluburile lor, ma intereseaza ograda proprie, aici este pasiunea mea, aici vreau sa intervin.

@RayRedDevil:
- a existat o tentativa de a infiinta un ONG, dar nu s-a realizat, motivul fiind banii si lipsa oamenilor care sa activeze in cadrul ei;
- spor la invatat HTML, chestii web, etc. Sper sa iasa ceva profesionist, poate facem o sectiune in care sa vbim despre asta, poate mai exista si alti specialisti;
- reclamele vor strica aspectul siteului, totusi o sa incerc sa gasesc parteneri pentru finantare cand vom avea ceva serios; eu am avut o initiativa serioasa in a face un parteneriat cu Vodafone, dar nu puteam sa imi prezint portofoliul cu ce vedem zilnic.

Revin si cu restul...soon! :)

25 Jul 2011, 18:26
Profile WWW
Staff

Continuare:

@R@zv@n:

- pentru inceput siteul va contine (daca vom continua) doar articole ale fanilor; celelalte, si aici ma refer la news, reviewuri, etc, NU vor fi disponibile de la inceput pe site, nu vor reusi sa ne tinem de toate, am mai incercat asta si nu a durat prea mult, ba mai mult am fost si acuzat ca doar eu vreau asta si ca probabil ar trebui sa va platesc, ca sa aveti satisfactie; so, forget about it, poate peste cativa ani; totusi va exista forumul pentru discutii pe larg...
- ideea intalnirilor a fost parte IMPORTANTA a fanclubului, vitala as putea spune, asa am inceput sa ne organizam; am fost si multi, dar si putini... am reusit sa facem ceva; aici un rol important l-a avut Mitrache, el m-a ajutat in multe ocazii sa organizam evenimentele.

@Sorin:

- imi place scenariul tau de inceput, din pacate nu are legatura cu realitatea! Eu nu va pot "ordona" nimic voua, va privesc ca pe colaboratori. Vreau sa facem impreuna treaba, poate as fi mai mult un team leader, dar cam atat.
- bineinteles ca va pot coordona, numai ca voi trebuie sa aveti un anumit commitment, sa respectati sarcinile la care v-ati angajat si sa ne respectam reciproc;
- intotdeauna contactele sunt cele mai importante, eu asta as vrea sa aduceti in plus fata de ce este; poate gasiti un designer, poate va strangeti 3-4, sau 10 si cumparati un steag si il puneti intr-un pub, noi (adica, vechiul staff) asa faceam, si s-au strans ce unii au vazut in R3 si in Whispers; am inramat personal in Bricostore postere de pe UNITED Megastore (extra large), au iesit minunat si le puteti vedea inca, cred... fulare, steaguri, pana si tapet de perete, poze, etc.
- implicarea este mai mult decat necesara, trebuie sa evoluam spre ceva mai bun, mai util si mai distractiv.

Concluzia:
- primul pas este un site web, il punem la cale toti, ne gandim ce si cum, apoi vedem cum facem cu finantarea lui si trecem la actiune;
- apoi totul treb trimis spre implementare;
- integrarea unor aplicatii este necesara, sunt deja facute, trebuie doar integrate in design.

Cam asta as vrea de la voi, de hosting si domenii ma ocup eu, daca vad ca ne strangem suficienti si de asemenea vad ca exista pasiune, dorinta si implicare. Deocamdata suntem putini... DAR e posibil ca si cu o floare sa se faca primavara! :) Depinde de floare, totusi...

25 Jul 2011, 18:49
Profile WWW
1st Team

Ma voi ocupa zilele astea de crearea unei pagini de start, va rog spuneti-mi ce sectiuni sa contina si sa-mi dati cateva idei despre culori, background, font. Apreciez orice idee noua, sa vedem ce va iesi, nu e nimic complicat asa ca zilele astea de lucrul asta ma voi ocupa :) Initial am creat ceva dar sunt lipsit de idei momenten, nu am destule imagini, probabil voi intra pe unele site-uri sa vad cum sunt organizate, categoriile si altele. Doar a trebuit sa-mi creez pagina web cand am dat atestatul si doar nu m-am pus sa dau bani pe ceva ce puteam face si singur :lol:

25 Jul 2011, 19:34
Profile YIM
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.   [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next