[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
Manchester United FanClub Romania - View topic - Comentatori
View unanswered posts | View active topics It is currently 21 Oct 2017, 15:48

Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 Comentatori 
Author Message
Junior

Post Comentatori
Am observat ca exista multe discutii pe acest forum pe seama comentatorilor.

Asadar, acest thread este dedicat discutiilor despre comentatorii de fotbal/sport din toata lumea.

Comentatorii romani care imi plac cel mai mult sunt Bogdan Nevel si Marian Olaianos.Nu spun ca sunt perfectiunea intruchipata, nici nu am pretentia, sunt oameni; dar dupa parerea mea, ei sunt cei mai decenti ca si comentatori de fotbal.

Ce astept eu de la un comentator:

- sa fie impartial; sa nu fie partinitor; sa comenteze cu pasiune in egala masura fazele ambelor echipe aflat in joc; sa nu mentioneze mai mult decat e necesar despre alte meciuri

- sa nu exagereze cu statisticile in timpul meciului; daca mentioneaza anumite statistici, am pretentia ca acestea sa fie corecte (cei de la Digisport o dau in bara rau de tot la acest capitol)

- sa aiba simtul umorului; daca dezbate ceva anume impreuna cu colegul sau de comentariu, sa vina cu ceva ingenios si cu argumente pertinente, nu cu niste idei puerile demne de un copil de 10 ani

- am realizat ca prefer sa se abtina de la a-si exprima parerea personala despre anumite faze controversate, nu este necesar; fiecare tinde sa o transforme intr-o condamnare la moarte a echipei favorizate in cazuri de genul asta

- vreau sa fie sau macar sa para naturali atunci cand striga la goluri, sa o faca cu pasiune; ei isi asuma meseria asta de comentator, prin urmare inseamna ca sunt pasionati de fotbal; nu trebuie sa strigi ca un lunatic precum face Socol care este foarte artificial la toate comentariile exceptand cele de la meciurile Realului

Adesea vad pe internet comentarii prin care sunt criticati cei care sunt dezamagiti de prestatiile comentatorilor.Nu dragilor, este perfect normal sa fim dezamagiti si avem tot dreptul din lume.Este acea categorie de oameni care tinde sa spuna:"Du-te tu in locul lui daca esti asa de bun!".Wrong, el si-a asumat asta, eu nu, pentru ca poate eu intr-adevar consider ca nu sunt suficient de bun pentru asa ceva.In schimb ei, deja se afla acolo si acest lucru se intampla tocmai pentru ca si-au asumat cu varf si indesat sarcinile pe care trebuie sa le indeplineasca la locul de munca.

Sper la mai bine de la comentatorii nostri.Toti au lipsurile lor; nu numai cei de la Digisport...cei de la Eurosport sunt obsedati de Bundesliga, de multe ori par pasivi, prea seriosi si comentariul lor tine sa devina monoton, lipsit de creativitate.

Last edited by vladdy on 12 Feb 2013, 17:26, edited 1 time in total.

12 Feb 2013, 17:13
Profile
Star

Post Re: Comentatori
E buna ideea cu topicul. ;)

Marian Olaianos, cel care a inlocuit apa de gura cu sudoarea lui Messi? :)
Omul e imposibil, e de o greata extraterestra. Cica a avut orgasm cand i-a luat lui Guardisteriola interviu. :)

Cei mai buni sunt astia: Ioan Viorel (fan Spurs), Bogdan Nevel (manchesterist), Cristi Petre si Emanuel Terzian.

Last edited by prototype on 12 Feb 2013, 17:42, edited 1 time in total.

12 Feb 2013, 17:23
Profile
Hot Prospect

Like @prototype.
Ioan Viorel era incredibil in meciurile noastre cu Tottenham cum putea sa se detaseze si sa laude pe United, daca era cazul.

Last edited by RuuudUnited on 12 Feb 2013, 17:32, edited 1 time in total.

12 Feb 2013, 17:29
Profile
Junior

Intr-adevar, Marian Olaianos o da si el in bara de multe ori, dar pot spune ca l-am urmarit avand meciuri intregi bine comentate, fapt care l-am intalnit la putini comentatori romani.

Cristi Petre e obsedat de Germania si Bayern.E mult prea partinitor si nu indeplineste criteriile necesare unui comentator cu adevarat profesionist.Este mult prea inchis la minte si exceptand Germania si Bundesliga, nu e deschis decat anumitor aspecte, de obicei superlative spanioliste.

Ioan Viorel pare deseori monoton si tinde prea mult sa isi exprime parerea personala, sa dea o nota prea puternica de subiectivism.

Terzian pare in regula la prima vedere, dar dupa parerea mea este captiv in cusca acelor "Barcelona biased"...niciodata nu m-am aflat in concordanta cu ideile si principiile lui.Nu il condamn pentru asta, nu as avea motive, dar pur si simplu nu se muleaza pe stilul meu si imi creeaza discomfort.

Consider ca am fi ipocriti daca am spune ca acei comentatori de la EUROSPORT sunt cu adevarat profesionisti sau cei mai buni.Pana si Andrei Niculescu, care daca il urmaresti in studio-uri, ti se face sila, dar in timpul comentariilor este printre putinii care pare deschis la minte si la orice desfasurare neasteptata, pe care alti comentatori o exclud din start numai din pricina principiilor.

Din punct de vedere al exprimarii orale a ideilor si a gandurilor, intr-adevar cei de la EUROSPORT par sa fie cei mai buni.Rareori aud limba romana deteriorata.

Bogdan Nevel mi se pare nr1.Pare sa aiba din toate cate ceva.Nu e nici el perfect, dar este decent si nu m-a iritat niciodata.

Astept sa veniti cu niste argumente.

12 Feb 2013, 17:31
Profile
Staff

Nu stiu daca va amintiti emisiunea Sport Puls de pe TVR 2 de acu 10-12 ani. Era marti seara pe la 23:00 si printre altele erau prezentate rezumatele meciurilor din Anglia. Era cam singura emisiune unde puteam sa-i vad pe diavoli la vremea respectiva. Prezentator era Dragos Bocanaciu. Ulterior a trecut la Sport1 la Championship si la partide de rugby.

Pentru mine el si maestrul Banciu sunt cei mai buni comentatori pe care i-am auzit.

12 Feb 2013, 18:56
Profile YIM
Hot Prospect

@beck stiu emisiunea. Sper ca esti ironic cu bocanaciu :))....mai comenta parca de curand la rezumatele UCL pe TVR 1. Omul e din clasa anilor 90 de la TVR cu Sorin Hobana (cel care ne-a spus ca scorul este favorabil in favoarea gazdelor), Hossu Longin si ceilalti

12 Feb 2013, 20:26
Profile
Hot Prospect

Uite la meciul Celtic- Juventus e Vali Moraru. Si uitasem de el ca e la Digi. Omu a mai comentat UCL la ProTV. In primu rand are voce adevarata de comentator....aviz lui Socol

12 Feb 2013, 23:00
Profile
Staff

@Ruud : chiar imi place tipul. Are un timbru super si te tine tot timpul in priza. Nu are parti-pris-uri legate de nicio echipa si are o doza buna de sarcasm.

12 Feb 2013, 23:09
Profile YIM
Hot Prospect

becks wrote:
@Ruud : chiar imi place tipul. Are un timbru super si te tine tot timpul in priza. Nu are parti-pris-uri legate de nicio echipa si are o doza buna de sarcasm.

Sper sa nu-l confund. Oricum daca e acelasi...fiecare cu parerile lui. M-am potrivit cu tine in idei pana acum, sa fie asta prima data cand ne "certam" :D

13 Feb 2013, 05:25
Profile
Forum Referee

vladdy wrote:
Intr-adevar, Marian Olaianos o da si el in bara de multe ori, dar pot spune ca l-am urmarit avand meciuri intregi bine comentate, fapt care l-am intalnit la putini comentatori romani.

Cristi Petre e obsedat de Germania si Bayern.E mult prea partinitor si nu indeplineste criteriile necesare unui comentator cu adevarat profesionist.Este mult prea inchis la minte si exceptand Germania si Bundesliga, nu e deschis decat anumitor aspecte, de obicei superlative spanioliste.

Ioan Viorel pare deseori monoton si tinde prea mult sa isi exprime parerea personala, sa dea o nota prea puternica de subiectivism.

Terzian pare in regula la prima vedere, dar dupa parerea mea este captiv in cusca acelor "Barcelona biased"...niciodata nu m-am aflat in concordanta cu ideile si principiile lui.Nu il condamn pentru asta, nu as avea motive, dar pur si simplu nu se muleaza pe stilul meu si imi creeaza discomfort.

Consider ca am fi ipocriti daca am spune ca acei comentatori de la EUROSPORT sunt cu adevarat profesionisti sau cei mai buni.Pana si Andrei Niculescu, care daca il urmaresti in studio-uri, ti se face sila, dar in timpul comentariilor este printre putinii care pare deschis la minte si la orice desfasurare neasteptata, pe care alti comentatori o exclud din start numai din pricina principiilor.

Din punct de vedere al exprimarii orale a ideilor si a gandurilor, intr-adevar cei de la EUROSPORT par sa fie cei mai buni.Rareori aud limba romana deteriorata.

Bogdan Nevel mi se pare nr1.Pare sa aiba din toate cate ceva.Nu e nici el perfect, dar este decent si nu m-a iritat niciodata.

Astept sa veniti cu niste argumente.

in mare parte de acord cu tine.
pt mine cel mai tare cuplu de comentatori sportivi in Ro a fost Radu Naum - Radu Banciu (Eurosport, ciciism).

13 Feb 2013, 10:00
Profile
Reply to topic   [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next