[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
Manchester United FanClub Romania - View topic - PL MD14: Man Utd vs West Ham W 28.11.2012 22:00
View unanswered posts | View active topics It is currently 11 Dec 2017, 15:34

Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
 PL MD14: Man Utd vs West Ham W 28.11.2012 22:00 
Author Message
Hot Prospect

Post Re: PL MD14: Man Utd vs West Ham W 28.11.2012 22:00
Tot citesc postări în care Ferguson e trimis la pensie. Nu știu ce vă imaginați exact voi, ăștia care vreți să plece SAF, ce o să se întâmple cu clubul după și nu cred că v-ați gândit mai mult de 2-3 minute la un înlocuitor. Asta mi se pare logică de jucător de FIFA care cum începe o carieră se apucă și transferă cei mai buni jucători într-o echipă și e evident că o să calce totul în picioare.

Să vină Guardiola cu tiki-taka în Premier League? Păi nu sunt sigur că m-aș mai uita la meciuri dacă am avea un mijloc cu 4-5 jucători de genul Mata, Silva, Iniesta, Xavi, Nasri și alt pitic care să facă pe fals "9".... Fuck that shit, I'll take Fletcher anytime! Guardiola să preia Milan, Inter, Chelsea, PSG și să arate că poate să joace bine păstrând stilul campionatului respectiv... Nu cred că ar fi bun la noi acum... Poate peste 3-4-5 ani.

Să vină Mourinho? Ca să ce, să fim cea mai bună echip de contraatac din lume?! Să avem țigăneli la fiecare conferință de presă și arbitri crucificați pentru un aut? Și Sir Alex mai sare de pe bancă la intrări mai dure ale adversarilor, dar nu se maimuțărește ca Dan Petrescu. Mourinho încă n-ar arătat că poate manageria și financiar un club, e doar un antrenor care cere...

Să vină Moyes? Ce căcat sistem a impus Moyes? Moyes e ce reușesc sau nu reușesc Jelavic, Fellaini și Baines. Să vină alți trepăduși dintr-ăștia de prin peninsula iberică sau din Cizmă? Klopp a arătat că poate sta mai mult timp la un club, dar pe de altă parte e neamț, iar ăștia n-au tradiție în Premier League... Deci cin' să vină?! Ce echipă joacă bine în Europa constant în afară de, să zicem, Dortmund (care a suferit ca și club până să câștige titlul) și Barcelona (care are contextul sistemului ăluia gândit de Cruyff)? Sezonul ăsta cred că a fost elocvent la nivel european - toate echipele suferă și apărările sunt praf.

În fine, cre' că m-am lovit io la cap de zâmbesc trufaș înainte să răspund când mă întreabă cineva: De când e Ferguson antrenor la voi?". E mândrie să ai o legendă pe bancă, fraților! Eu m-am îndrăgostit de United pentru ce e: un portar ezitant; fundași laterali care urcă; fundași centrali mai sigurei un pic; un închizător cam limitat; un mijlocaș central care care să dea șuturi la respingeri și diagonale pentru extreme (de obicei dreaptă), iar ăștia din bandă să trimită rachete teleghidate în capetele sau picioarele atacanților - dintre care unu' mai răsărit și altu' mai retras. Ăsta e United în mare, what the fuck?!

Acum despre ultimele meciuri...

La Norwich s-a văzut că toți așteptau ca minunea să vină de la un coechipier, nimeni n-a preluat inițiativă... n-a fost Rooney care să impulsioneze. Giggs titular pe centru e sinucidere. Uite, am putea să-i reproșăm asta lui Ferguson, dar nu suntem zi de zi cu jucătorii la antrenamente. Poate Giggs rupe norii acolo și nu mai are benzină pentru meciuri, fuck knows. Și până una-alta Giggs și Scholes și-au câștigat dreptul să ne mai mănânce un meci, două, pe sezon. Probabil e ciudat să spui asta, dar cred că același lucru îl simțeau și milanezii cu Maldini și Nesta, madrilenii cu Raul, interiștii cu Pepe Bergomi și Zanetti, cormoranii cu Gerrard?... Oamenii ăștia sunt de neatins, iar antrenorii trebuie să se poarte diferit cu ei.

La Galatasaray am avut mulți jucători care nu aveau meciuri în picioare, deci eu unul mă așteptam ca ăștia să fie copleșiți de atmosferă. Having said that, puteam scoate un egal.

Meciurile cu QPR și West Ham asta au venit cu unele certitudini pentru mine:

- Young e deocamdată terminat. E și o antipatie personală, recunosc, dar mi s-a luat să-l văd cum așteaptă să sară pe burtă și să arunce piciorușele alea rahitice în aer.
- Valencia e determinant pentru campania asta, iar randamentul ofensiv al lui Rafel ține în bună măsură de prezența în teren a ecuadorianului.
- pe stânga e și mai rău. Cleverly n-o să mai nimerească un șut ca-n meciul cu Newcastle, Young e mort, Kagawa nu dă randament, Giggs ar putea maximum 30 de minute iar Rooney se irosește în bandă... Dar e cert că defectele de pe flancul stâng nu se văd cât timp Valencia face ravagii pe dreapta.
- Rooney ar fi reușit mai multe decât Van Persie din poziția de vârf împins. Nu știu ce se întâmplă cu RvP, dar în unele mingi șutează de parcă ar trebui să îndeplinească norma. Și mă enerveză și că șutează foarte slab. Și mi se pare mai molâu decât la începutul sezonului în dueluri fizice și atunci când protejează mingea. Rooney a uitat să dea gol pentru că a jucat mijlocaș defensiv, ofensiv, extremă stângă, dreaptă... peste tot. Oricum, e determinant pentru noi când e apt fizic.
- Chicharito e mai bun ca rezervă, dar nu prea ai cum să-i explici de ce nu e titular meciul următor cât timp el intră, marchează și te salvează.

Mi se pare că supraevaluați rolul antrenorului la echipă sau gradul de responsabilitate al acestuia pentru meciurile mai proaste. Dacă ăia de pe teren sunt delăsători într-o seară ce dracu' poți să le faci? Dacă-s 1-2 fotbaliști poți să le mai tragi o gheată în cap, o masă de călcat pe spate, un pumn, dar dacă toți sunt adormiți?! Să-i schimbi pe toți pentru că nu merită să îmbrace tricoul dacă nu bat 3-4 la 0 în fiecare meci?

E și vorba (common mistake?) aia care spune că de-aia sunt plătiți cu milioane - să fie motivați tot timpul, să nimerească poarta din 11 metri, să alerge non-stop și să fie mândri și responsabili când îmbracă tricoul unei echipe mari. Well, guess the fuck what? People fuck up eventually... Ăia de la Apple n-au fost plătiți să facă Maps? They fucked up... Ăia de pe Wall Street nu trebuiau să prevină criza finainciară? Ăia de-au lansat racheta Columbia nu trebuiau să facă în așa fel încât să, hmmm, I don't know, să nu explodeze?

Fotbaliștii sunt oameni și vor greși. Da, unii nu pot mai mult, ar trebui să plece, dar dacă 3 s-au ceartat cu soțiile pe-acasă, 2-3 au mâncat iaurt și pepene, alți doi și-au ales crampoane proaste și restul sunt limitați tehnic și se sperie că salvarea trebuie să vină de la ei... iese fix meciul de la Norwich.

Și repet - sunt al dracului de mândru că avem un SIR pe bancă și mi-e frică de ziua-n care o să se retragă... O să-l înlocuiască cineva la un moment dat, poate o fi Pep, poate Mourinho, dar sper ca schimbarea asta să vină cât mai târziu.

LE 1: Dacă 3 înfrângeri în 14 etape sunt cam multe, atunci și 11 victorii în 14 meciuri sunt destule. Cu o linie de clasament 9-5-0 ca și City am fi avut mai puține puncte în clasament, 32, față de 33 acum.
LE 2: Am uitat - Ferguson nu-i dă cap în cap pe ăia prin apărare, la fel cum nu îi centrează lu' Van Persie în careu. Așa handicapați cum suntem, am marcat 33 de goluri, deci a tot avut cine să paseze. Problema e că am avut fundași accidentați. Nu suntem Marian Iancu să demitem un antrenor care e pe primul loc, calificat în primăvara UCL... wtf?!
LE 3: Da, o să vedem în meciul direct cu City pe unde suntem. Ne trebuie un închizător în zi bună.
LE 4: Hazard și Oscar sunt la fel de determinanți ofensiv ca Evans. Toți FIFAngii i-au ridicat în slăvi, ete că n-au făcut minuni până acum. Și trebuiau s-o facă la banii ăia...
LE 5: Că tot circula un meme pe net zilele astea:
- acum 9 antrenori la Chelsea era 2004 (Mourinho)
- acum 9 antrenori la Manchester United era 1945 (Sir Matt Busby).
Cum dracu' să nu fii mându de așa ceva? Vine Mourinho să ne lase și mai datori, să ne facă să devenim echipă de contraatac și să strice media mandatelor managerilor.

Last edited by Stefan on 29 Nov 2012, 03:50, edited 3 times in total.

29 Nov 2012, 01:16
Profile
Junior

prototype wrote:
Mingea dusa in preajma careului si de acolo ce-o fi. Mi-a placut Anderson, a deschis multe spatii, a creat faze, a facut presing, a fost cel mai bun.
Ma enerveaza faptul ca Rooney e sacrificat pe mai toate pozitiile, in loc sa fie acolo in fata cu Persanul. Mai ramane sa-l joace fundas...

Eventual si portar...

29 Nov 2012, 01:42
Profile YIM
Forum Referee

Stefan a revenit cu un mesaj prin care a recuperat absenta din ultima vreme...

In mare parte de acord cu ce zice pe acolo...Lipsa lui Valencia s-a vazut de prin min 20, chit ca multe centrari le da direct in fundasul lateral...

29 Nov 2012, 12:20
Profile
Star

Ai dreptate Stefan. :) Nu am spus ca imi doresc sa vina Moyes, Mourinho, Guardiola, Ole sau Klopp. Nici eu nu stiu ce antrenor ar fi bun, atat doar ca aia imi par in pole sa preia echipa. Sunt sigur ca Sir Alex va fi cel care va alege urmatorul antrenor.

Sunt mandru si eu ca United are un SIR ca antrenor, si mi-e frica de ce o sa se intample dupa retragerea lui, insa in acelasi timp sunt foarte curios cum va arata United cu un alt manager.

29 Nov 2012, 19:35
Profile
Forum Referee

nu putea Rooney sa dea asa in meci? ;-)

http://www.101greatgoals.com/gvideos/a- ... -west-ham/

30 Nov 2012, 08:56
Profile
Star

Asta ma intrebam si eu. El este atacant, nu mijlocas de creatie, de banda sau defensiv. Antrenorii prefera sa-l sacrifice in loc sa aduca un mijlocas gen Yaya Toure.

In sezonul in care a marcat cele mai multe goluri, 2009-2010, a jucat aproape mereu varf impins si chiar daca United a ratat titlul, Wayne a fost fantastic. Dupa aceea iar a fost mutat cam pe toate pozitiile posibile si parca nu mai e acel atacant pur sange, capabil sa marcheze meci de meci. Avea mai demult cateva meciuri in care nu inscria si apoi urma o serie de 6-7 partide in care marca mereu.

Ma tot gandeam daca United ar putea juca 3-5-2, cu Evans, Jones si Smalling in defensiva, Carrick, Ando, Kagawa in centru, Valencia/Rafael si Nani/Evra pe benzi iar Rooney si RvP in atac. Pe faza de aparare se poate transforma in 5-3-2.. Voi ce credeti?

30 Nov 2012, 13:25
Profile
Staff

E sinucidere sa joci cu 3 fundasi centrali si 2 aripi preocupate doar de atac.

30 Nov 2012, 13:49
Profile YIM
Hot Prospect

becks wrote:

Da e sinucidere, ma intreb oare cei de la Napoli sunt tampiti sau cretini? Tu ce spui? Cum adica este sinucidere? Daca stii sa pui sistemul la punct e mai bun si decat 4-4-2 clasic, care-l jucam de 26 de ani si multe alte sisteme, gen 4-3-3 sau 4-5-1 care se poate transforma in mai multe pe faza defensiva si pe faza ofensiva.

30 Nov 2012, 13:54
Profile
Forum Referee

BoDauU wrote:
becks wrote:

Da e sinucidere, ma intreb oare cei de la Napoli sunt tampiti sau cretini? Tu ce spui? Cum adica este sinucidere? Daca stii sa pui sistemul la punct e mai bun si decat 4-4-2 clasic, care-l jucam de 26 de ani si multe alte sisteme, gen 4-3-3 sau 4-5-1 care se poate transforma in mai multe pe faza defensiva si pe faza ofensiva.

ce a zis becks e corect; sistemul se joaca cu laterali care pot face si faza defenziva, nu cu jucatori gen Nani care nu e in stare nici macar sa ajute e faza de aparare fundasul dreapta, d'apoi safie responsabil singur de tot flancul; sistem ok da cu mijlocasi laterali, nu wingers...

30 Nov 2012, 14:01
Profile
Forum Referee

nici cu reading nu va fi cine sa centreze:

http://soccernet.espn.go.com/news/story ... et&cc=5739

fortza diamantul!!!! :lol:

30 Nov 2012, 15:52
Profile
Reply to topic   [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next