[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
Manchester United FanClub Romania - View topic - Discutii despre orice
View unanswered posts | View active topics It is currently 23 Oct 2017, 06:21

Reply to topic  [ 335 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Next
 Discutii despre orice 
Author Message
1st Team

Post Discutii despre orice
Help! :lol:

Vin restantele si as avea nevoie de putin ajutor cu o problema la fizica, poate banala pentru multi, dar complicata pentru mine din moment ce profu venea la seminar plangadu-se cat de mult ii displace si ca are 2 job-uri si ca pleaca din tara si ne povestea ce fumeaza el si cat de fumator e el, si-asa mai departe... Bine-nteles lucruri care ne ajuta foarte mult la fizica, la intelegerea ei si a principiilor ei :roll:

Problema suna in felul urmator:
Raza vectoare a unui punct material variaza in timp dupa legea:
Image

Determinati:
a) vectorul viteza, modulul vitezei, vectorul acceleratie, modulul acceleratiei
b) forta care actioneaza asupra punctului material daca masa lui este de 2kg

Ok, pana aici imi mai aminteam si eu ce am facut prin liceu, dar apoi vine si punctul c)

c) unghiul dintre vectorul viteza si vectorul acceleratie

La care am ramas :shock: Wow, cica ia-o pe-asta... Ce era sa ma apuc sa-i scriu cum a fost el in Germania si ca e mai fain ca in Romania?

Unui alt coleg in varianta ii picase la punctul b) si c) ceva ce n-a predat nimeni la noi, va dati seama cat ar fi avut de scris ala saracu' despre cum toti isi bat joc de tine si de munca ta dupa ce studiezi o viata intreaga si cum cauti mereu sa inveti mai ales cu resursa asta infinita de informatii ce ne e accesibila prin internet... Ceea ce e adevarat nu? N-ai nevoie de o facultate ca sa inveti ceva, tot ce iti trebuie e un calculator/laptop si un cablu de net, sau mai accesibil net pe telefon.

Punctul b) suna asa: ecuatia traiectoriei mobilului.

Bine-nteles daca ne-ar fi invatat ceva despre lucrurile astea nu m-as mai fi facut de ras pe-aici, dar trebuie sa recunosc ca m-au invatat mult mai mult povestirile vietii lui, am ramas marcat de-a dreptul...

23 Aug 2011, 16:33
Profile YIM
Staff

Post Re: Discutii despre orice
Din pacate nu vad figura, sunt la munca si imi blocheaza din continut. In plus, nici nu prea le am cu fizica, dar pot banui cate ceva.

Daca zici ca ai facut punctul a, restul ar trebui sa fie usor. La punctul b poti folosi legea a doua a dinamicii, cred: m*a=F si afli forta. Apoi, la punctul c te folosesti de produsul scalar a doi vectori. Fie v vectorul viteza si a vectorul acceleratie. Atunci a*b=|a|*|b|*cos(u), unde u este unghiul dintre vectori. Atunci unghiul dintre vectori ar trebui sa fie u = arccos (a*b)/(|a|*|b|).

Succes! :)

24 Aug 2011, 09:52
Profile WWW
1st Team

Multumesc frumos Trifu :) Pare logic asa, am gasit ceva asemanator dar nu imi puteam explica de unde pana unde...

In poza era: r = 3t^2 i + 2t j - k (oricum asta a fost doar ca exemplu pentru ca banuiam ca trebuie sa fie o formula pentru punctul c)

La punctul b) (al meu, nu al colegului meu) nu am intampinat probleme ca mi-am amintit si eu formula aceea ce ai spus si tu F=ma . Dar punctul c nu am stiut, o sa incerc varianta asta si revin cu ce a iesit :lol:

Multumesc pentru ajutor :D Raman dator

24 Aug 2011, 13:56
Profile YIM
Staff

r banuiesc ca este vectorul de pozitie al punctului material. Daca este asa, atunci vectorul viteza este derivata vectorului pozitie in raport cu timpul, i.e. v=dr/dt. Apoi, acceleratia este derivata vitezei in raport cu timpul, i.e. a=dv/dt=d^2 v/dt^2. Restul ar trebui sa fie simplu. Daca vrei o sa revin cu o rezolvare ceva mai clara in latex, ca sa intelegi mai bine scrisul matematic! :)

Astept sa imi spui daca doresti rezolvarea in latex. Totusi, nu garantez ca va fi o rezolvare pur academica, eu sunt doar inginer, nu neaparat expert in fizica! :)

24 Aug 2011, 14:25
Profile WWW
1st Team

trifu wrote:
(...)Apoi, acceleratia este derivata vitezei in raport cu timpul, i.e. a=dv/dt=d^2 v/dt^2.

a=dv/dt=d^2r/dt^2 * :D

Scuze, si eu sunt in febra restantelor si la fizica am chiar 2 examene de dat. Din "fericire", pe mine m-au privat profii de placerea rezolvarii problemelor incarcandu-mi in schimb spinarea cu niste teorie de fizica cuantica :lol:

24 Aug 2011, 15:11
Profile YIM
Staff

Voilà o rezolvare ceva mai completa, sper ca nu am gresit prea mult si ca este corect. Good luck!

http://manutd.ro/Science/problemaFizica.pdf

L.E.: succes la examene! :)

24 Aug 2011, 16:03
Profile WWW
1st Team

Da e exact ce cautam la punctul c :D Derivatele alea si modulul le-am gasit in caiet atunci inainte de sesiune si F=ma la fel, dar punctul c imi dadea batai de cap, l-am inteles acum si la-m si retinut. Multumesc de ajutor si de urare Dl. Ing. :D Sunt dator o bere pe Old Trafford (@ Trifu) :)

Am ramas si eu cu 2 examene la fizica si chimie analitica, iar la capitolul teorie stau cel putin rau, niciodata nu mi-a placut, totusi problemele le mai descurc cumva, in plus de asta suna horror "fizica cuantica" :lol: (@ R@zv@n)

LE: Era sa salvez o copie a pdf-ului in folderul Manchester United :lol:

24 Aug 2011, 16:28
Profile YIM
Reserves Team

trifu wrote:
Astept sa imi spui daca doresti rezolvarea in latex. T

Pana acum a fost pe chinezeste pentru mine. Totusi am o nelamurire: ce e aia latex? Singurul latex pe care il stiu eu foloseste sa te feresti de niste chestii urate... si nu imi inchipui ca vreti sa va trimiteti problemele astea in condoame.

24 Aug 2011, 16:46
Profile
Staff

@Sorin: Latex-ul, in conceptia mea, este o unealta pentru oamenii de stiinta. Este un fel de Word, dar mult mai interesant, se lucreaza in cod. Da click pe pdf-ul de mai sus si o sa vezi la ce ma refer. Il utilizez mereu atunci cand scriu texte stiintifice, scrisori, etc.

A observat cineva watermarkul cu Manchester United de pe document? Scrie foarte mare, peste text, din dreapta jos pana in stanga sus. Priviti monitorul din mai multe unghiuri...sau printati documentul. :D

@RayRedDevil: Ma bucur ca am putut sa va ajut! Mult succes tuturor, e groaznic sa ai restante, astfel ca dati bice! :)

Ah, si puteai sa salvezi documentul in folderul Manchester United, doar scrie despre United acolo, antetul, watermarkul, etc. De la fani, pentru fani!!!

24 Aug 2011, 18:23
Profile WWW
1st Team

trifu wrote:
A observat cineva watermarkul cu Manchester United de pe document? Scrie foarte mare, peste text, din dreapta jos pana in stanga sus.

Din cauza lui era sa salvez in acel folder :lol:

24 Aug 2011, 18:47
Profile YIM
Reply to topic   [ 335 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Next