[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 2202: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
Manchester United FanClub Romania - View topic - Funny Stuff
View unanswered posts | View active topics It is currently 14 Dec 2017, 12:05

Reply to topic  [ 133 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Next
 Funny Stuff 
Author Message
1st Team

Post Funny Stuff
Subiecte pentru sesiunea a doua de BAC

Subiectul I (Limba si Literatura Romana)
Se da textul: “Ana are mere”.
Pe foaia de examen sau pe o alta hartie pe care o aveti la indemana, servetel, ambalaj de ciocolata, etc. scrieti raspunsul la urmatoarele intrebari:
1. Ce are Ana?
2. Cine are mere?
3. Extrageti cel putin un fruct din text.
4. Desenati un mar.
5. Scrieti un alt nume de fata in afara de Ana. Daca nu va amintiti e bun si un nume de baiat.
6. Alcatuiti o scurta compunere in care sa povestiti ce va trece prin cap.
7. Analizati textul in 3-4 pagini, sau la alegere scrieti un banc.

Subiectul II (Matematica)
1. Aflati valoarea lui x din ecuatia: x = 2.
2. Suma a doua numere este 4. Numerele sunt egale. Aflati macar unul din cele doua numere.
3. Calistrat avea 10 ani cand mama lui l-a ars cu un fier incins pentru ca a luat un 9 la matematica. Cati ani are Calistrat la 2 ani dupa tristul eveniment?
4. Desenati un patrat.
5. Imaginati-va un trunchi de piramida triunghiulara regulata.
6. Puneti in ordine crescatoare numerele: 1,2,3,4,5,6,7,8,9.
7. Ganditi-va la doua numere la alegere si scrieti-l pe cel mai mare.

11 Aug 2011, 08:03
Profile YIM
1st Team

Post Re: Funny Stuff
Nu vroiam sa pun si celelalte 2 subiecte pentru ca nu mi s-au parut la fel de amuzante, dar le voi posta, poate va plac si astea :lol:

Subiectul IV (Geografie)
1. Comparati din punct de vedere al altitudinii Varful Moldoveanu si Marea Neagra.
2. Enumerati doi vecini ai Romaniei. Daca nu va amintiti, enumerati doi vecini de-ai dumneavoastra de acasa.
3. In 7-8 pagini, analizati fauna, flora si relieful complex al statului Vatican .
4. In ce punct cardinal al Romaniei este situata Campia de Vest? Daca nu stiti ce este acela un punct cardinal puteti sa raspundeti “Vest” si sa treceti la subiectul urmator.
5. Pasuri si trecatori: Cine a spus “Un pas mic pentru om, un pas mare pentru omenire”?
6. Alegeti variant corecta: Varful Negoiu are altitudinea: a. 2535 metri b. 11 metri c. un miliard de metri d. altitudinea variaza de la o zi la alta.
7. Conform unor masuratori, Varful Omu ar avea altitudinea de 2505m, conform altor masuratori ar avea 2507m. Care credeti ca este varianta corecta. Argumentati

Subiectul III (Istorie)
1. Asociati urmatorii sefi de stat cu anii in care au murit: Burebista, Nicolae Ceausescu – 44 i.Hr, 1989 d.Hr.
2. Scrieti un scurt text istoric folosind urmatoarele cuvinte: batalie, democratie, Ștefan cel Mare, porumb fiert, Decebal, 1600.
3. Faceti un portret al lui Deceneu asa cum vi-l imaginati.
4. Ordonati cronologic urmatoarele evenimente istorice: aparitia omului, Unirea de la 1600, majoratul lui Burebista, Unirea de la 1918.
5. Ce tara s-a format in urma Marii Uniri de la 1918?
6. Deduceti o calitate a domnitorului Radu cel Frumos analizand cu atentie numele acestuia.
7. Analizati comparativ in 2-3, maxim 4 cuvinte domnia de 2 luni a lui Ciubar Voda si cea de 47 de ani a lui Ștefan cel Mare in Moldova. Incercati sa analizati din cel putin 3 perspective si sa construiti un text care sa respecte rigorile unei scrieri istorice cu caracter academic. Depasirea limitei de 4 cuvinte duce la excluderea din examen!

11 Aug 2011, 08:07
Profile YIM
Staff

De cand n-am mai ras atat de copios! Totusi, chiar si in aceste conditii, din cauza messului, facebookului si a altor chestii de socializare online, consider ca nu multi ar fi trecut examenul. Chiar, e cineva care a dat bacul anul asta de pe aici? L-a si luat?

11 Aug 2011, 08:22
Profile WWW
1st Team

trifu wrote:
Chiar, e cineva care a dat bacul anul asta de pe aici? L-a si luat?

:lol: :lol: :lol: Asta a fost buna.
La mine la bloc a fost dezastru, doar o singura persoana a luat bac-ul, restul tamaie, unii plecati peste mari si tari, altii infundand puscariile, absolut ingrozitor.
Si de vina sunt atat de multi factori, s-a stricat lumea la cap, deja sunt 2 categorii definite clar, cei care ajung undeva facand tot posibilul si cei care isi bat joc de viata lor, probabil neconstientizand inca... Categoria de mijloc nu prea mai exista. Iar retelele de socializare precum facebook tweeter si alte cele pe care nu le cunosc am impresia ca dezvolta exagerat de mult narcisismul ceea ce e un lucru rau putin spus...

11 Aug 2011, 08:28
Profile YIM
Junior

trifu wrote:

Eu am dat bacul anul asta .... l-am si luat :lol: Am prins si camera de filmat la fizica (unde am luat nota cea mai mare :lol: )

Last edited by Sixpounder on 13 Oct 2011, 21:35, edited 1 time in total.

11 Aug 2011, 09:04
Profile
Staff

Ce pot sa iti spun este ca se pare ca tot mai multa lume alege varianta mai usoara de a castiga bani, de a specula, de a nu munci si de a castiga bani prin intermediere. Au ramas putini aceia care mai muncesc si asta se intampla si aici unde sunt eu, in Franta. La ArcelorMittal, cel putin din ce am observat eu, sunt cativa care muncesc in centru de cercetare, restul isi asuma munca celor care cu adevarat muncesc.
Credeam ca doar la noi este asa, dar m-am inselat. In loc sa iti ofere un contract de munca dupa un stagiu foarte bine facut ei ori iti spun sa te faci consultant printr-o firma terta, ori gasesc orice alt motiv ca sa nu te angajeze pentru ca au si ei "oamenii" lor, care vin pe pile, pe cunostinte, etc. Asa merge treaba si aici, poate mai aveti si voi experiente si cu alte tari, as fi curios ce tara respecta cel mai mult muncitorul.
Ceea ce nu inteleg majoritatea este ca daca angajezi un om care nu va munci iti va fi si tie greu. Dar asta este, sunt limitati, nu ii duce capul.
Francezii par oameni de treaba, care stiu foarte bine sa aprecieze munca, din pacate sunt prea naivi si ii manevreaza strainii care au ajuns inaintea noastra in Franta, astfel ca oportunitatile sunt din ce in ce mai putine. Bine, astea sunt frustrari de ale mele, dar vi le spun ca sa nu credeti ca Romania e atat de rahat. Este un mare rahat si Franta, desi e a doua dupa Germania ca putere in Europa.

11 Aug 2011, 09:12
Profile WWW
Staff

Sixpounder wrote:
trifu wrote:

Eu am dat BAC-ul anul asta .... l-am si luat :lol: Am prins si camera de filmat la fizica (unde am luat nota cea mai mare :lol: )

Felicitari maestre! Ce facultate ai ales? :)

11 Aug 2011, 09:13
Profile WWW
Junior

trifu wrote:
Sixpounder wrote:
trifu wrote:

Eu am dat BAC-ul anul asta .... l-am si luat :lol: Am prins si camera de filmat la fizica (unde am luat nota cea mai mare :lol: )

Felicitari maestre! Ce facultate ai ales? :)

Mersi :D Ma voi duce la Poli Bucuresti / Inginerie Aerospatiala.
PS: Tot cred ca vor pica multi la sesiunea a doua chiar si cu subiectele "noi" :)

11 Aug 2011, 09:18
Profile
Staff

Te duci la Inginerie Aerospatiala de la Poli pentru ca asta ai visat? Esti pasionat de avioane? Gandeste-te ca facultatea iti va dicta viitorul. Nu prea sunt multe optiuni in Romania, poate ceva pe la TAROM, dar mai mult lucruri de rutina, pilotaj, siguranta, mai putin dezvoltare de avioane!

Oricum, mult succes, facultatea o sa te invete multe lucruri interesante daca te tii de ea. MATEMATICA este baza tuturor, desi fizica le-a cam inventat pe toate, apoi au fost formalizate matematic!

11 Aug 2011, 10:25
Profile WWW
Forum Referee

Mitrache nu a terminat aceeasi facultate?

@Mitrache, in Filipine (sau Philippines, cum s-o scrie? :lol: ) nu ti-au dat acces la net?

11 Aug 2011, 11:31
Profile
Reply to topic   [ 133 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Next